Zpäť na zoznam článkov

Vybratie kontaktných šošoviek

Je dôležité, aby ste kontaktné šošovky vybrali každý večer, musíte to však robiť správne. V opačnom prípade si môžete poškodiť svoje oči.

Ako vyberať kontaktné šošovky von

Podľa niektorých ľudí je vyberanie kontaktných šošoviek jednoduchšie ako ich vkladanie. Chce to určitý zvyk, ale toto vysvetlenie vám ukáže, ako môžete úspešne vybrať kontaktné šošovky.

Pred vybratím kontaktných šošoviek si musíte dôkladne umyť ruky neparfumovaným antibakteriálnym tekutým mydlom, aby ste si očistili ruky od nečistôt, mastnoty a baktérií.

Následne ich osušte uterákom, ktorý po sebe nezanecháva vlákna alebo papierovými utierkami. Vaše ruky musia byť suché, aby ste mohli správne uchopiť kontaktné šošovky.

Ak používate opätovne použiteľné kontaktné šošovky a ak máte iný lekársky predpis na každé oko, odporúčame vám každý večer vyberať šošovky v rovnakom poradí, aby ste si nezamenili ľavú a pravú kontaktnú šošovku.

Je to tiež dobrý nápad, aby ste nechty udržiavali krátke, aby vám pri vkladaní či vyberaní z očí nepoškrabali ani neroztrhli kontaktné šošovky. Toto je najlepší spôsob, ako vybrať kontaktné šošovky von, ale ak uprednostňujete dlhé nechty, budete musieť nadobudnúť zručnosť použitím bokov končekov prstov namiesto vrchnej časti.

Najlepšie je vybrať kontaktné šošovky, keď stojíte pred zrkadlom. Ak chcete kontaktnú šošovku vybrať, pozrite sa nahor a opatrne stiahnite spodné viečko prostredným prstom vašej dominantnej ruky.

Pomaly sa priblížte ukazovákom vašej ruky k oku, až kým sa nedotknete dolného okraja kontaktnej šošovky.

Jemne posuňte kontaktnú šošovku do spodnej časti oka. Stlačte kontaktnú šošovku medzi palcom a ukazovákom a vyberte ju von.

Druhou rukou môžete vytiahnuť horné viečko a vytvoriť tak viac priestoru na vybratie šošovky.

Zopakujte postup pre druhý kontaktnú šošovku.

Niekedy je užitočné pridať kvapku roztoku na kontaktné šošovky do oka pred vybratím kontaktných šošoviek. Ak máte suché oči z celodenného nosenia kontaktných šošoviek, môže byť náročnejšie vybrať vaše kontaktné šošovky. Kvapka roztoku zvlhčuje vaše oko a uľahčuje vybratie kontaktných šošoviek.

Keď sú vaše šošovky vybraté, môžete zlikvidovať svoje denné jednorazové kontaktné šošovky do koša, alebo ak máte opätovne použiteľné dvojtýždenné a mesačné kontaktné šošovky, musíte ich pred vložením do puzdra na kontaktné šošovky vyčistiť.

Je dôležité dbať na to, aby ste nikdy nenechávali špičku fľaše s čistiacim roztokom dotýkať sa čohokoľvek, pretože by to mohlo kontaminovať vaše kontaktné šošovky a oči.

Ak sa obávate, že si na noc zabudnete vybrať kontaktné šošovky, odporúčame vám nastaviť si na telefóne pripomienku.