Zpäť na zoznam článkov

Vkladanie kontaktných šošoviek do očí

Vkladanie kontaktných šošoviek môže byť náročné, avšak postup je celkom jednoduchý. Je dôležité, aby boli vaše ruky a kontaktné šošovky čisté.

Vkladanie kontaktných šošoviek

Vkladanie denných alebo opätovne použiteľných kontaktných šošoviek môže byť jednoduchšie ako si myslíte. Chce to len trochu cviku. Kroky pre jednoduché vloženie kontaktných šošoviek sú uvedené nižšie.

Pred vložením kontaktnej šošovky do oka je potrebné najskôr sa poradiť s optometristom o správnej kontaktnej šošovke.

Prvým krokom pri vkladaní kontaktných šošoviek je dôkladné umytie rúk, aby sa na vaše kontaktné šošovky alebo do očí nedostali nečistoty, mastnoty alebo baktérie.

Pred vkladaním je najlepšie použiť neparfumované, antibakteriálne tekuté mydlo.

Osušte si ruky uterákom, ktorý po sebe nezanecháva vlákna, alebo papierovými utierkami. V opačnom prípade sa môžu vlákna dostať do očí a spôsobiť nepohodlie pri nosení.

Je možné, že pre každé oko máte iný lekársky predpis, takže ak máte opätovne použiteľné kontaktné šošovky, je dobré každú noc vyberať šošovky v rovnakom poradí, aby ste si nezamenili ľavú a pravú kontaktnú šošovku.

Väčšina ľudí začína na strane svojej dominantnej ruky. Ak ste teda pravák, začnite s pravým okom a ak ste ľavák, začnite s ľavým okom.

Opatrne vyberte kontaktnú šošovku z puzdra a vložte ju do dlane.

Pridajte niekoľko kvapiek roztoku na kontaktné šošovky a následne jemným krúživým pohybom očistite povrch kontaktnej šošovky. Následne otočte kontaktnú šošovku a zopakujte postup. Obidve strany kontaktnej šošovky sú teraz čisté. Najlepšie je použiť prstenník, aby ste na kontaktnú šošovku príliš netlačili.

Pred vložením kontaktnej šošovky skontrolujte, či na nej nie sú nejaké trhliny, pokrčené okraje alebo kúsky zvyškov. K tomu jednoducho podržte šošovku smerom ku svetlu.

Je dôležité skontrolovať, či kontaktná šošovka nie je naruby. Nosenie kontaktnej šošovky naruby môže podráždiť vaše oko, pretože dobre nesedí a v oku sa môže pohybovať.

Správna kontaktná šošovka vyzerá ako miska s rovnými okrajmi. Ak sú okraje rozšírené, je šošovka naruby. Ale nebojte sa, stačí ju len otočiť do správnej podoby. Ak máte ťažkosti rozlíšiť okraje kontaktnej šošovky, existuje aj iný spôsob. Pokiaľ je kontaktná šošovka v dlani, mierne zatvorte ruku. Ak sa šošovka pokúsi zvinúť, tak je v správnej polohe.

Keď sa ubezpečíte, že je kontaktná šošovka čistá a otočená správnym smerom, môžete ju umiestniť na ukazovák svojej dominantnej ruky.

Dávajte pozor, aby ste nepoškriabali kontaktnú šošovku nechtom, pretože by to mohlo poškodiť kontaktnú šošovku.

Svojou dominantnou rukou podržte spodné viečko otvorené prostredníkom, aby ste nežmurkali a aby vám neprekážali mihalnice. Druhou rukou následne opatrne vytiahnite horné viečko.

Pomocou ukazováka umiestnite kontaktnú šošovku na oko. Niektorí ľudia pridávajú kvapku roztoku na kontaktné šošovky pre väčšie pohodlie. Toto nie je povinný krok, ale robte to, čo vám najviac vyhovuje pri vkladaní kontaktných šošoviek.

Pri vkladaní kontaktnej šošovky sa skúste pozerať nahor. Potom na chvíľu zatvorte oči a niekoľkokrát zažmurkajte, aby si kontaktná šošovka sadla na svoje miesto. Následne zopakujte postup pre druhé oko.

Ak vám pri vkladaní kontaktná šošovka spadne, nezabudnite ju poriadne vyčistiť skôr, než ju skúsite znova vložiť.

Ak nosíte make-up, odporúčame najskôr vložiť kontaktné šošovky a až potom naniesť make-up, aby ste predišli podráždeniu a aby sa make-up nedostal na kontaktnú šošovku. Kroky pre vkladanie farebných kontaktných šošoviek, ktoré chcete nosiť na noc alebo ako súčasť vášho kostýmu, sú rovnaké ako pri bežných kontaktných šošovkách.

Ak sú kontaktné šošovky vložené správne, mali byť zostať na svojom mieste po celý deň. Ak vaše kontaktné šošovky nie sú úplne pohodlné na pocit, rezervujte si stretnutie so svojím optometristom, aby ste prebrali možnosti.