Zpäť na zoznam článkov

Vidíte občas rozmazane? možno trpíte astigmatizmom.

Astigmatizmus je vlastne „šuškovité oko“. Nemusí to byť vždy problém, ale často je. Nebojte sa však – dá sa odhaliť aj liečiť.

Čo je teda astigmatizmus?

Prvá dôležitá vec: astigmatizmus nie je choroba. Je to typ refrakčnej chyby spôsobenej nepravidelnosťami v tvare rohovky. Oko potom nemôže správne zaostriť a to vedie k rozmazanému alebo skreslenému videniu. V dôsledku toho potom často ľudia trpia ďalšími problémami, ako je pocit unavených či podráždených očí, škúlenie alebo bolesti hlavy.

Môže ísť o vrodenú chybu, ale u mnohých ľudí sa rozvinie až postupne počas života. Obvykle sa astigmatizmus vyskytuje v kombinácii s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

Dobré je, že nie je ťažké odhaliť ho – ľahko ho pri vyšetrení dokáže diagnostikovať lekár či optometrista.

Čo teda spôsobuje astigmatizmus?

Najčastejšie nepravidelne tvarovaná rohovka. Oko by teoreticky malo mať tvar dokonalej gule (v praxi to tak, samozrejme, nie je a aspoň máličko zakrivené oko má skoro každý človek), v prípade astigmatizmu je oko skôr tvarované ako vajce. Existuje ešte jeden, menej častý typ astigmatizmu, keď je nepravidelne tvarovaná šošovka vnútri oka.

Sú rôzne typy tejto chyby, ktoré sa dajú najľahšie opísať tak, že si predstavíme prednú časť oka ako hodiny, ktorých stredom prechádza jedna čiara zhora nadol a druhá vodorovne. Týmto čiaram hovoríme hlavné meridiány. Niekedy sú oba meridiány prehnuté do krátkozraka, niekedy do ďalekozraka a niekedy každý inak. Existuje aj nepravidelný astigmatizmus, keď na seba nie sú hlavné meridiány ani kolmé.

Vo väčšine prípadov astigmatizmu ide o pravidelný rohovkový astigmatizmus, ktorý dáva prednému povrchu oka oválny tvar.

A ako vec riešiť?

Dobrý optometrista zakrivenie rohovky odhalí pri štandardnom meraní zraku. A hneď ako vieme, v čom je problém a vieme ho presne opísať, vieme aj nájsť riešenie.

V prevažnej väčšine prípadov sa dá astigmatizmus korigovať správnymi okuliarmi a kontaktnými šošovkami. Dá sa riešiť aj laserovou operáciou, pri ktorej sa zmení tvar oka. To je na jednej strane dlhodobé riešenie, na druhej to so sebou nesie aj riziká.

V každom prípade, ak astigmatizmus máte, určite by ste nemali zanedbávať pravidelné prehliadky a merania. Už preto, že zakrivenie rohovky sa môže postupom času meniť.