Zpäť na zoznam článkov

Veľké zápolenie: okuliare alebo šošovky?

Zásadná a ťažká otázka, pred ktorou stojí každý, kto má nejakú chybu zraku a potrebuje vidieť lepšie. Sú lepšie okuliare alebo šošovky? Nebojte sa, máme pre vás zásadnú a jasnú odpoveď. A tá znie: ako kedy a ako pre koho. Každé riešenie má totiž svoje prednosti aj slabiny. Ak si ich však spoločne prejdeme, bude sa vám určite rozhodovať ľahšie.

Aby sa nám v tom lepšie orientovalo, môžeme si jednotlivé faktory rozdeliť do prehľadných skupín.

KVALITA VIDENIA

Všeobecne sa dá povedať, že pri väčšine očných chýb typu krátkozrakosti či ďalekozrakosti sa dajú použiť tak okuliare, ako kontaktné šošovky. Výnimku predstavujú niektoré typy astigmatizmu, ktoré sú spôsobené šišatosťou oka, a nie vo všetkých prípadoch sa tomu šošovka dokáže prispôsobiť. Nebojte sa, s tým, či môžete používať šošovky, vám ochotne poradí optometrista.

Výhoda šošovky je v tom, že pokrýva celú plochu oka a dáva tak podporu aj pri periférnom pohľade. Okuliare pochopiteľne dávajú podporu len na tej ploche, kam sa človek pozerá cez sklá.

Ľudia dnes stále častejšie siahajú po multifokálnych šošovkách (v GrandOptical im hovoríme „progresívne“), ktoré dávajú podporu pri kombinovaných poruchách pri pohľade na blízko, na diaľku aj strednú vzdialenosť. Tie môžete mať tak vo forme okuliarov, ako aj vo forme kontaktných šošoviek.

ZDRAVIE

V tejto sekcii sú šošovky skôr v nevýhode, dôvodov proti nim je viacero.

Pretože si pri nasadzovaní a vyberaní šošoviek siahate do oblasti očí, rastie riziko infekcie. Je však pravda, že dôslednou hygienou je tomu možné predísť.

Ďalším faktom je, že šošovky zabraňujú prísunu kyslíka k oku a často vyvolávajú pocit suchých a podráždených očí.

KOMFORT

Pohodlie je nesmierne individuálna vec. Značná časť ľudí má napríklad so šošovkami pocit cudzieho prvku v oku a predstava výmeny, spojenej so siahaním do očí, je im z duše nepríjemná. Ak medzi nich patríte, potom ani nemusíte čítať ďalej – logickou voľbou budú okuliare.

Veľkou výhodou šošoviek je možnosť nosiť ich pri náročnejších činnostiach, ako je šport. A to vrátane lyžovania, pretože šošovky sa ani v zime nezahmlievajú.

Na druhej strane – ak chcete pred spaním odložiť okuliare, ide o výrazne jednoduchší proces, než keď musíte vyberať šošovky a ukladať ich na noc do roztoku. A vybrať šošovky rozhodne odporúčame – nemali by sa nosiť dlhšie než 12 hodín, inak si koledujete prinajmenšom o podráždené oči (ak si však šošovky nevymeníte napríklad niekoľko dní či dokonca týždňov, koledujete si aj o výrazne horšie problémy typu rôznych zápalov).

MÓDA

Okuliare sú výrazným prvkom štýlu ich nositeľa – čo môžete brať ako výhodu, aj ako nevýhodu. Ľudia v okuliaroch navyše obvykle vzbudzujú u druhých dojem inteligencie a autority (ale dokážu pôsobiť aj rebelsky, provokatívne… skrátka je to výrazná vec). Ak máte okuliare, je potrebné myslieť na ich vhodnosť pre konkrétne prostredie a kombináciu s konkrétnym oblečením.

Šošovky sú šošovky. Ak o nich ľuďom nepoviete, nevšimnú si ich. Hoci existujú aj šošovky so zafarbením, ktoré dajú vášmu oku mierne inú farbu.

Keď si nebudete istí, nebojte sa opýtať. Odborníci vám radi poradia a pomôžu vybrať.