Zpäť na zoznam článkov

Nie je šošovka ako šošovka alebo aké kontaktné šošovky si vybrať?

Niekto má rád okuliare a iný zase šošovky. Ak vám znejú šošovky ako sympatický variant, stojí za to sa pozrieť, aké si môžete vybrať. Hoci je variantov kopa, nakoniec to je celkom prehľadné: rolu hrá pohodlie, nákladnosť a farba.

Všeobecne sa dá povedať, že šošovky môžu pomôcť korigovať skoro všetky zrakové chyby, ktoré vedia korigovať okuliare. Takže či už vás trápi krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus (to je rozmazané videnie vplyvom zakrivenia oka), alebo presbyopia (to je horšie zaostrovanie na blízko, ktoré často trápi ľudí nad 40 rokov), šošovky obvykle môžu pomôcť.

Čisto pre zaujímavosť – z ľudí, ktorí majú nejakú očnú chybu, nosí stabilne len šošovky zhruba jeden človek z dvadsiatich, zvyšok preferuje okuliare. V porovnaní so západnou Európou alebo napríklad Spojenými štátmi americkými je to asi polovičná hodnota. Ak teda bude platiť, že skoro všetky trendy zo západu sa u nás skôr či neskôr presadia, bude tu „šošovkárov“ za nejaký čas dvakrát toľko.

Asi sa budeme trošku opakovať, ale základ všetkého je nechať si zrak poriadne zmerať. Optometrista dôkladne otestuje a zmeria vaše oči a preberie s vami vaše potreby a životný štýl. Vďaka tomu potom presne viete, aké šošovky sú pre vás tie pravé.

MÄKKÉ ALEBO TVRDÉ?

Prvé typové delenie šošoviek je, laicky povedané, na mäkké a tvrdé. Mäkké šošovky sa dnes najčastejšie vyrábajú z hydrogélu alebo zo silikón-hydrogélu, sú veľmi pohodlné, dobre prepúšťajú k rohovke kyslík, skvelo priľnú k očiam a taktiež ich dokážu dlho zvlhčovať. To všetko sú dobré dôvody, prečo sú mäkké šošovky výrazne častejšie používaným typom než ich „tvrdé“ kolegyne.

Tvrdé šošovky sú vlastne technologickým predchodcom tých mäkkých. A prečo by ich teda niekto nosil? Pretože aj ony majú určité špeciálne výhody. Tou zásadnou je, že výborne držia tvar a vďaka tomu bývajú lepšou voľbou pre ľudí s astigmatismom. Často sú taktiež vzhľadom na materiálové zloženie vhodnejšie pre ľudí s alergiami.

NA NOC DO ROZTOKU ČI NOSIŤ 24/7?

Základné rozlíšenie. Štandardné šošovky sa ráno vložia do očí a večer vyberú a uložia do roztoku. Občas sa to však z nejakého dôvodu nedá. Napríklad cestujete cez púšť alebo ste na vysokohorskej túre, alebo na dobrodružnej ceste uprostred dažďového pralesa. Dobre, uznávame, že to nie je až také časté. Realisticky ste skrátka niekde, kde vám okolité, hlavne hygienické, podmienky nedávajú možnosť so šošovkami správne manipulovať. Niekedy to môže byť napríklad horská chata. Alebo si skrátka len šošovky pravidelne vyberať a zase vkladať nechcete.

Potom prídu vhod šošovky na viacdňové nosenie. Ak ich však máte nasadené tak dlho, určite venujte stavu svojich očí väčšiu pozornosť, obzvlášť ak oči napríklad červenajú alebo máte pocit sucha a podráždenia. V každom prípade sa už pred tým, ako začnete kontinuálne šošovky nosiť, poraďte s odborníkom.

NA DEŇ? NA TÝŽDEŇ? NA ROK?

Celkom jednoduché rozlíšenie. Ako dlho budete jednu konkrétnu šošovku používať. Základné sú jednodňové – majú zmysel, keď nosíte šošovky len výnimočne, napríklad raz týždenne na šport alebo občas do spoločnosti a inak máte štandardne okuliare. Výhoda je, že si vždy beriete novú šošovku. Nevýhoda je cena – pri prepočte na cenu za deň je to rozhodne najdrahší variant.

Potom sú tu štrnásťdňové, mesačné alebo dokonca aj ročné. Štrnásťdňové šošovky sa hodia na dlhodobejšie nosenie alebo v kombinácii s jednodňovými šošovkami. Majú zmysel napríklad v zime a v lete na dovolenke. Mesačné a prípadne na dlhšie sú pre ľudí, ktorí majú šošovky ako hlavný spôsob na korekciu očnej chyby.

V prípade šošoviek na dlhší čas je dôležité myslieť na starostlivosť o ne. Hoci sa bavíme o moderných materiáloch, stále máte v oku cudzí prvok, ktorý môže dráždiť rohovku a s ktorým sa môžu do oka ľahko dostať nečistoty.

ČO TAK BYŤ DNES HNEDOOKÁ?

Farebné šošovky sú skôr módnou vecou než niečo iné, ktorou si môžete doladiť outfit. Dokážu pôvodnú farbu dúhovky dofarbiť, alebo ju dokonca úplne prekryť. Na trhu nájdete aj šošovky s rôznymi vzormi, s ktorými budú vaše oči vyzerať, ako by v nich boli flitre či lúče, alebo dokážu vytvoriť efekt zvieracích očí.

K dispozícii sú v dioptrických aj nedioptrických variantoch. Rozhodne v ich prípade počítajte s vysokou cenou. V porovnaní s bežnými šošovkami vyjdú pokojne na desať- aj dvadsaťnásobok.

SFÉRICKÉ, TÓRICKÉ ČI MULTIFOKÁLNE?

Táto časť typológie je v podstate celkom jednoduchá. Sférické šošovky sú štandardné šošovky na korekciu krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. Je to vlastne ekvivalent okuliarov na blízko alebo na diaľku. Tórické sú šošovky na astigmatizmus, obvykle okrem zakrivenia opravujú aj nejakú-tú dioptriu na blízko alebo na diaľku.

Trošku špeciálne sú multifokálne (niekedy tiež progresívne). To sú šošovky, ktoré majú viac ohnísk. Vďaka tomu pomáhajú pri pohľade na blízko, na diaľku aj na strednú vzdialenosť.

Snáď vám táto krátka prechádzka svetom kontaktných šošoviek trochu pomohla v orientácii. Chcete ich skúsiť? Nič vám nebráni! Dohodnite si schôdzku s optometristom v GrandOptical.