Zpäť na zoznam článkov

Kam na meranie zraku? Optometrista je dobrá voľba!

Nechať si správne zmerať zrak je tá najzákladnejšia vec a prvý krok, keď chcete nové okuliare alebo šošovky. Ako na to, kam ísť, ako to prebieha a koľko to celé stojí?

Prvá otázka, ktorá človeku napadne: treba ísť k lekárovi alebo k optometristovi? V minulosti to bývalo tak, že človek šiel na meranie k lekárovi, ten mu dal potvrdenie, a vďaka „čarovnému papieru“ mal poukaz na nové okuliare. Teraz máte ešte inú voľbu.

Optometrista je odborník s vysokoškolským vzdelaním, najčastejšie lekárskym alebo prírodovedeckým. Vyštudoval odbor s názvom Optika a optometria, ktorý sa venuje prakticky len problematike očí a ich merania. Prípadné zdravotné komplikácie však dokáže rozpoznať – v situáciách, keď zistí také ťažkosti, odporúča vyšetrenie u očného lekára.

Na odbornú kvalitu optometristov sa u nás veľmi dbá. Musia mať registráciu ministerstva zdravotníctva a pravidelne si ju obnovovať, jednou z ich povinností je aj neustále sa vzdelávať v odbore na akreditovaných kurzoch a ďalších akciách.

Súhrnom: ak máte viac než 15 rokov a chcete si dať vyšetriť oči kvôli okuliarom alebo šošovkám, môžete si medzi lekárom a optometristom plnohodnotne vybrať a neurobíte chybu. Z hľadiska nákladov je vyšetrenie u lekára zdarma, u optometristu v GrandOptical stojí 15 EUR korún, ale môžete ho mať zdarma, ak si u nás kúpite okuliare. Faktorom je však aj váš čas – na samotné vyšetrenie u optometristu sa dá jednoducho a rýchlo objednať, časovo sa vám prispôsobí, často vás môže vziať hneď, zatiaľ čo u lekára v rámci verejného zdravotníctva to s časovou flexibilitou často býva o dosť zložitejšie.

Keď už na vyšetrenie dorazíte, čo očakávať? Určite sa nemusíte báť, žiadna z procedúr nebolí. V priebehu zhruba polhodiny vás čaká

  • rozhovor,
  • meranie na prístroji nazývanom refraktometer,
  • skúšky rôznych typov šošoviek,
  • zhodnotenie a potom odporúčania na mieru vašim očiam.

V rozhovore sa zisťuje, či už okuliare alebo šošovky nosíte, ale taktiež aký máte životný štýl a s tým súvisiace potreby. Predsa len, je potrebné zohľadniť, v akých situáciách a na aké vzdialenosti budete okuliare obvykle potrebovať. Napríklad, či pracujete s počítačom, či často čítate, ako trávite voľný čas, či chcete podporu zraku aj pri športe alebo pri vedení auta...

Nasleduje základný orientačný test na refraktometri. V GrandOptical sa používajú najmodernejšie optické prístroje TOPCON. Tie poskytnú základné vstupné údaje, ako na tom váš zrak je, avšak výber konkrétnych šošoviek pre vaše oči je vždy jemná ľudská práca, ktorú žiadny prístroj úplne nenahradí. Nastupuje teda ďalšia fáza, kedy s vami optometrista skúša šošovky s rôznym zakrivením a rôznym počtom dioptrií tak, aby sa našla tá pravá na dokonale ostré videnie. Toto je tá klasická fáza s tzv. optotypom, teda s tabuľou s malinkými písmenkami.

Záverečnou fázou je diagnostika, kde sa dozviete, ako na tom vaše oči sú a aké riešenie potrebujete. Spolu s ňou dostanete aj odporúčanie, či sú pre vás lepšie šošovky, alebo okuliare a taktiež to, či je lepšie nosiť ich celý deň, alebo len v konkrétnych situáciách.

A je to. S vyhodnotením, ktoré máte v ruke, môžete ísť nakupovať s istotou, že sklá vo vašich okuliaroch (alebo vaše kontaktné šošovky) budú pre vás tie pravé.