Zpäť na zoznam článkov

Druhy roztokov a ošetrovacích prostriedkov

Prečítajte si našu príručku a zistite, ktoré kontaktné šošovky sú pre vás najvhodnejšie. Vyberajte medzi modelmi - Essential, Refresh, Performance a Intense.

Jednoduché roztoky na kontaktné šošovky

Ak nosíte znovu použiteľné kontaktné šošovky, je nevyhnutný stály prísun čerstvého roztoku. Dobrá hygiena kontaktných šošoviek je kľúčom k udržaniu zdravých očí a ostrého videnia. Naše roztoky na kontaktné šošovky oplachujú, čistia, dezinfikujú, hydratujú a uchovávajú vaše kontaktné šošovky. Denné kontaktné šošovky sa nemusia čistiť – nosíte ich len raz a následne ich vyhodíte.

Existujú tri hlavné typy roztokov na kontaktné šošovky: viacúčelové, peroxidové a soľné. Existuje veľmi veľa produktov pre rôzne typy kontaktných šošoviek, ale je ten pravý pre vás?

Návšteva očného špecialistu

Je to najjednoduchší, najrýchlejší a najbezpečnejší spôsob, ako si vybrať správny roztok. Niektorí predajcovia, ktorí nie sú špecialisti, predávajú soľný roztok a roztok na kontaktné šošovky bez jasného uvedenia rozdielu medzi nimi. Soľné roztoky len oplachujú kontaktné šošovky, pričom viacúčelové a peroxidové roztoky ich navyše aj čistia, dezinfikujú, hydratujú a uchovávajú. Naši špecialisti vám pomôžu nájsť roztok, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu a potrebám pre zdravie očí.

Ktorý roztok na kontaktné šošovky je pre vás najlepší?

Závisí to od typu kontaktných šošoviek, ktoré nosíte, od vašich potrieb pre zdravie očí a od vášho životného štýlu. Nie všetky typy roztokov na kontaktné šošovky sú vhodné pre všetkých nositeľov kontaktných šošoviek. Niektorí ľudia majú suché oči a potrebujú roztok, ktorý poskytuje mimoriadnu hydratáciu. Iní majú citlivé oči, ktoré neznášajú určité konzervačné látky. Špecialista vám ušetrí čas a peniaze odporučením správneho roztoku pre vás.

Moderné kontaktné šošovky sa dajú ľahko čistiť

Všetky opätovne použiteľné kontaktné riešenia sa musia každý deň čistiť po ich použití. Existuje niekoľko typov opätovne použiteľných šošoviek: denné, dvojtýždenné a mesačné kontaktné šošovky. A niektoré typy kontaktných šošoviek na dlhodobé nosenie.

Viacúčelový roztok na kontaktné šošovky

Tento roztok sa tiež nazýva univerzálny roztok a slúži na čistenie, dezinfekciu, oplachovanie, hydratáciu a uchovávanie mäkkých kontaktných šošoviek.

  • Efektívne čistenie a dezinfekcia
  • Kontaktné šošovky musíte utrieť a opláchnuť
  • Menej času stráveného čakaním

Viacúčelový roztok na kontaktné šošovky je dobrou voľbou, ak chcete kontaktné šošovky vkladať a vyberať niekoľkokrát denne.

Peroxidový roztok na kontaktné šošovky

Roztok na kontaktné šošovky obsahujúci peroxid si vyžaduje dlhšiu čakaciu dobu – kontaktnú šošovku nemôžete použiť skôr, ako sa peroxid zneutralizuje. Pozitívne je, že peroxidový roztok na kontaktné šošovky poskytuje hĺbkové čistenie. Pred použitím odporúčame prečítať si celý návod.

  • Nesmie sa nanášať priamo do oka
  • Vynikajúce čistenie a dezinfekcia vďaka aktívnym zložkám
  • Nie je potrebné utierať šošovky
  • Len minimálne množstvo alebo žiadne konzervačné látky
  • Trvá 4 až 8 hodín na pôsobenie a neutralizáciu peroxidu

Soľný roztok na kontaktné šošovky

Soľný roztok na kontaktné šošovky používajte len na oplachovanie a navlhčenie kontaktných šošoviek.

  • Soľný roztok nie je určený na čistenie ani dezinfekciu.
  • Nesmie sa používať na skladovanie kontaktných šošoviek

Udržujte oči zdravé – nikdy nepoužívajte vodu

Na navlhčenie alebo čistenie kontaktných šošoviek nepoužívajte vodu ani sliny. V opačnom prípade dôjde k usadeniu škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť infekciu oka. Nikdy opätovne nepoužívajte ani nedopĺňajte roztok na kontaktné šošovky. V použitom roztoku by sa mohli rozrásť a rozmnožiť baktérie.

Roztoky na kontaktné šošovky s pridanou hodnotou

Existuje roztok na kontaktné šošovky pre každý druh starostlivosti o oči a životný štýl. Všetky naše viacúčelové a peroxidové roztoky plnia základný účel: čistia, dezinfikujú, preplachujú, hydratujú a uchovávajú. Niektoré poskytujú i ďalšie výhody – ako napríklad pohodlie a vynikajúce čistenie. Váš odborník vám odporučí roztok, ktoré podporuje zdravie vašich očí na všetkých úrovniach.

Dezinfikovanie a čistenie

Všetky naše viacúčelové a peroxidové roztoky ničia baktérie, ktoré sa hromadia na vašich kontaktných šošovkách. Odstraňujú tiež usadeniny ako lipidy, bielkoviny a prach. Usadeniny spôsobujú, že sú kontaktné šošovky nepohodlné – a môžu spôsobiť náhly pokles ostrosti vášho zraku.

Hydratácia a skladovanie

Roztok na kontaktné šošovky udržiava vaše kontaktné šošovky vlhké a hydratované, aby ste sa po ich vložení cítili pohodlne. Môžete ho použiť na ich uchovanie cez noc.

Pridaný komfort

Je to ďalšia výhoda, ktorú ponúkajú niektoré typy roztokov na kontaktné šošovky. Tieto roztoky obsahujú zvlhčujúce prísady, ktoré udržiavajú vašu kontaktnú šošovku vlhkú, čo zaručuje pohodlnejšie nosenie.

Vynikajúce čistenie

Ak chcete starostlivosť o kontaktné šošovky vyššej úrovne, hľadajte dokonalé čistenie. To znamená, že roztok na kontaktné šošovky má špecifické zložky, ktoré umožňujú veľmi efektívne odstraňovanie lipidov, prahu a bielkovín.

Vyrobené pre citlivé oči

Roztoky na kontaktné šošovky pre ľudí s citlivými očami obsahujú menšie množstvo alebo žiadne konzervačné látky a dezinfekčné činidlá. Roztok môže obsahovať aj prísady, ktoré pracujú s prirodzeným očným povlakom a ktoré spôsobujú, že kontaktné šošovky sú obzvlášť mäkké.

Ako používať roztok na kontaktné šošovky

Odpovedali sme na dve najčastejšie otázky týkajúce sa roztokov na kontaktné šošovky. Pamätajte – naši špecialisti vám radi zodpovedia všetky vaše otázky a odporučia vám najlepší roztok pre vaše oči.

Ako dlho vydrží roztok na kontaktné šošovky?

Vždy si skontrolujte dátum spotreby a dodržiavajte pokyny, ktoré sa nachádzajú v balení. Fľaša s roztokom vydrží tri mesiace po jej prvom otvorení. Ak potrebujete pomoc zapamätať si dátum, kedy ste fľašu otvorili, môžete si nastaviť pripomienku vo svojom telefóne. Nikdy nemiešajte zvyšky starej fľaše s novou fľašou. Používanie roztoku na kontaktné šošovky dlhšiu dobu než je doba odporúčaná výrobcom môže mať za následok poškodenie šošoviek a spôsobiť infekciu oka. Ak uplynie doba trvanlivosti zložiek, ktoré ničia baktérie a odstraňujú usadeniny, roztok viac nemôže riadne plniť svoj účel.

Môžem si zobrať roztok na kontaktné šošovky zo sebou do lietadla?

Môžete si zobrať 100 ml fľaše roztoku na kontaktné šošovky do príručnej batožiny. Vždy ho majte pri sebe vo svojej príručnej batožine pre prípad, že letecká spoločnosť stratí vašu odbavenú batožinu. Je dobré mať po ruke roztok pre prípad, že by ste chceli svoje kontaktné šošovky vybrať v lietadle pred spánkom.