Čistenie kontaktných šošoviek
Pravidelné čistenie kontaktných šošoviek, ako aj ich správne vkladanie a vyberanie, je dôležité pre celkové zdravie vašich očí.
Čistenie kontaktných šošoviek
Udržiavanie čistých kontaktných šošoviek je nevyhnutné na zabránenie podráždeniu a infekciám. V tejto ukážke vám ukážeme, aké je to rýchle a ľahké.
Je dôležité, aby ste kontaktné šošovky vyčistili po každom nosení.
V priebehu času sa môžu bielkoviny vo vašich očiach nahromadiť na kontaktných šošovkách, čo môže spôsobiť podráždenie očí, nepohodlie a infekcie. Taktiež je dobré ich vyčistiť zakaždým, keď vypadnú alebo ak máte pocit, že sú špinavé.
Vždy, keď sa chystáte manipulovať so svojimi kontaktnými šošovkami, mali by ste si dôkladne umyť ruky, aby ste na kontaktné šošovky alebo do očí nedostala žiadna mastnota, nečistoty alebo baktérie.
Odporúčame použiť neparfumované, antibakteriálne tekuté mydlo. Po opláchnutí si ruky osušte uterákom, ktorý po sebe nezanecháva vlákna, alebo najlepšie papierovými utierkami.
Ak máte pre každé oko predpísané iné kontaktné šošovky, odporúčame vám každý večer vyberať šošovky v rovnakom poradí, aby ste si nezamenili ľavú a pravú kontaktnú šošovku.
Zvyčajne odporúčame začať s rovnakou stranou ako je vaša dominantná ruka. Ak ste teda ľavák, začnite s ľavou šošovkou.
Nižšie uvedené pokyny platia pre čistenie kontaktných šošoviek pomocou viacúčelového roztoku.
Pri ďalšom vkladaní kontaktných šošoviek vyhoďte starý roztok a vypláchnite puzdro čerstvým roztokom. Ponechajte obal otvorený a nechajte ho uschnúť na papierovej vreckovke. Nikdy opätovne nepoužívajte roztok z predošlého dňa, pretože to môže zvýšiť riziko vzniku infekcie.
Nikdy nepoužívajte vodu z vodovodu na čistenie kontaktných šošoviek alebo puzdra na kontaktné šošovky. Voda nie je dezinfekčný prostriedok. Aj keď je voda z vodovodu upravovaná, môže stále obsahovať baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť vážne infekcie očí.
Voda môže tiež spôsobiť, že mäkké kontaktné šošovky zmenia svoj tvar, napučia a prilepia sa na oko.
Pred vybratím kontaktných šošoviek je prvým krokom naplnenie puzdra na kontaktné šošovky čerstvým roztokom na kontaktné šošovky.
Vyberte prvú kontaktnú šošovku a vložte ju do dlane.
Pridajte niekoľko kvapiek roztoku na kontaktné šošovky a následne jemným krúživým pohybom očistite povrch kontaktnej šošovky. Použite pritom prstenník, aby ste na kontaktnú šošovku príliš silno netlačili. Následne otočte šošovku a vyčistite druhú stranu rovnakým spôsobom.
Pri čistení skontrolujte šošovku na nečistoty a poškodenie. Ak je váš kontakt odtrhnutý alebo inak poškodený, zahoďte ho.
Následne dôkladne opláchnite kontaktnú šošovku roztokom a vložte ju do čistej priehradky na kontaktné šošovky. Pred zatvorením veka sa uistite, že je kontaktná šošovka úplne ponorená v roztoku. Tento postup zopakujte pre druhú kontaktnú šošovku a nechajte šošovky namočené cez noc.
Pri každom otvorení novej fľaše s kontaktným roztokom vymeňte puzdro na kontaktné šošovky.
Fľaša s roztokom vydrží tri mesiace po jej prvom otvorení. Ak potrebujete pomoc s pripomenutím, jednoducho si na telefóne nastavte pripomienku.
Ak nenosíte kontaktné šošovky každý deň, prečítajte si pokyny na roztoku na kontaktné šošovky, týkajúce sa toho, ako dlho môžete namočiť svoje kontaktné šošovky alebo ako často by ste mali vymieňať roztok. Odporúčame vymeniť roztok každý deň.
Zachovanie rutiny pri čistení kontaktných šošoviek je nevyhnutné na predchádzanie problémom, ktoré môžu ovplyvniť nielen zdravie vašich očí, ale aj dlhodobé videnie.