Zpäť na zoznam článkov

Ako nájsť správnu šošovku

Prečo kontaktné šošovky? Voľnosť pohybu pri cvičení, žiadne rámiky, vhodné do každého počasia, ukáže sa vaša prirodzená krása a jednoduché nosenie s oblečením.

Nájdite tie správne kontaktné šošovky pre vás

Správne kontaktné šošovky sú tie, ktoré sú najlepšie vhodné pre vaše oči a váš životný štýl. Každé oko je jedinečné – typy kontaktných šošoviek, ktoré vyhovujú vášmu priateľovi, nemusia vyhovovať vám. Niektorí ľudia majú suché oči, ktoré potrebujú veľa hydratácie. Niektorí ľudia chcú každý deň čerstvý pár kontaktných šošoviek, zatiaľ čo iní uprednostňujú opätovne použiteľné kontaktné šošovky.

Ktorý typ kontaktných šošoviek je najlepší?

Na internete nájdete množstvo rebríčkov, informácií a názorov. Tie najlepšie kontaktné šošovky pre vás by však mali urobiť tri veci:

 • Cíťte sa pohodlne – tak, že takmer zabudnete, že ich nosíte
 • Korigujte svoje konkrétne problémy so zrakom
 • Prispôsobte sa vašim každodenným činnostiam – máme kontaktné šošovky pre každý životný štýl

TÉMA 1: FAKTORY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Ktoré kontaktné šošovky by som mal používať?

Nájdete typy kontaktných šošoviek, ktoré vyhovujú rôznym životným štýlom. Nech už sú vaše potreby akékoľvek, naši špecialisti vám pomôžu nájsť kontaktné šošovky, ktoré vám poskytnú slobodu, flexibilitu a pohodlie v každodennom živote.

Tu je uvádzane niekoľko vecí, na ktoré by ste mali myslieť pred svojim termínom na výber kontaktných šošoviek.

Ako často budete nosiť kontaktné šošovky
Každý deň, niekoľkokrát týždenne alebo len pre konkrétne aktivity, ako napríklad šport?

Chcete nosiť čerstvé kontaktné šošovky každý deň?
Denné jednorazové kontaktné šošovky môžu byť najlepšie, keďže ich nosíte raz a potom ich zahodíte.

Aktivity, ktorým sa venujete a miesta, kam chodíte
Existujú typy kontaktných šošoviek vhodné pre všetko – od dlhých hodín pozerania do obrazovky až po tréningy s vysokou intenzitou za každého počasia.

Denné kontaktné šošovky alebo opätovne použiteľné kontaktné šošovky?

Ľudia, ktorí nosia okuliare a chcú kontaktné šošovky len pre šport a aktívne záľuby, zvyknú dávať prednosť jednorazovým kontaktným šošovkám. Nemusia sa čistiť ani uchovávať, použijete ich raz a následne ich vyhodíte. Skvelé, ak cestujete – nemusíte baliť na cesty žiadne puzdrá ani roztoky.

Opätovne použiteľné kontaktné šošovky sa vyznačujú dobrým pomerom ceny a výkonu, ak ich zväčša chcete nosiť celý deň. Alebo ak chcete vkladať a vyberať svoje šošovky niekoľkokrát denne. Môžete získať týždenné a mesačné kontaktné šošovky, tieto ponúkajú väčší výber pevností a rozmerov než denné kontaktné šošovky. Opätovne použiteľné kontaktné šošovky majú tiež vyšší obsah vody a sú pohodlnejšie – musíte ich však čistiť po každom použití.

Nájdite kontaktné šošovky, ktoré zodpovedajú vášmu životnému štýlu

Nájdite to najlepšie pre vás. Vyberte si životný štýl, ktorý vyhovuje vašim každodenným aktivitám a ako často chcete nosiť kontaktné šošovky.

 • Essential – Chcem iba kontaktné šošovky na veci, ako je šport a špeciálne príležitosti
 • Refresh – Mám suché alebo podráždené oči, takže potrebujem kontaktovať šošovky, ktoré zostanú celý deň vlhké
 • Intense – som zaneprázdnený a chcem sa cítiť pohodlne pri športovaní, sledovaní obrazoviek a viac.
 • Performance – Trávim dlhé hodiny sledovaním obrazoviek alebo v klimatizovaných priestoroch

TÉMA 2: POTREBY PRE OČI

Najlepšie kontaktné šošovky pre vaše oči

Rôzne typy kontaktných šošoviek sú vhodné pre špecifické tvary očí a lekárske recepty. Väčšina súčasných mäkkých kontaktných šošoviek dokáže korigovať všetko od krátkozrakosti až po presbyopiu.

Iné typy mäkkých kontaktných šošoviek sa používajú na korekciu špecifických ťažkostí. Ak máte astigmatizmus, budete musieť nosiť mäkké torické kontaktné šošovky. Ak ste vo veku okolo 40 rokov a postrehli ste, že predmety vyzerajú rozmazané zblízka, môžete skúsiť multifokálne kontaktné šošovky namiesto siahnutia po bifokálnych okuliaroch.

Silikón-hydrogelové alebo hydrogelové kontaktné šošovky?

Moderné denné a mesačné kontaktné šošovky sa vyrábajú z mäkkých gélových materiálov, ako je hydrogel a silikónový hydrogel. Možno zistíte, že vaše oči reagujú lepšie na niektoré z nich.

Výhody silikón-hydrogelových kontaktných šošoviek:

 • Priedušné – tento typ kontaktných šošoviek prepúšťa ku oku až 5-krát viac kyslíka než bežné hydrogelové šošovky
 • Mäkšie ako iné typy kontaktných šošoviek
 • Skvelé pre špeciálne dizajny kontaktných šošoviek – ako napríklad veľmi suché oči alebo veľká miera astigmatizmu
 • Sú odolné, zostanú čerstvé a poskytujú pohodlný pocit počas celého cyklu nosenia – skvelé, ak nosíte mesačné kontaktné šošovky alebo máte suché oči

Výhody hydrogelových kontaktných šošoviek

 • Flexibilné hydrogelové kontaktné šošovky sú vhodné pre všetky druhy zdravotných potrieb a životné štýly
 • K dispozícii v širokej škále obsahu vody
 • Jednoduché vkladanie a vyberanie
 • Niektoré hydrogelové kontaktné šošovky majú povrchovú úpravu, ktorá zvyšuje pohodlie

Kontaktné šošovky na astigmatizmus a presbyopiu

V súčasnosti existujú typy kontaktných šošoviek, ktoré sú prispôsobené všetkým rôznym potrebám pre korekciu zraku – nielen krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. Nedomnievajte sa, že nemôžete nosiť kontaktné šošovky, pretože máte zložitý alebo nezvyčajný lekársky predpis. Naši špecialisti vám pomôžu nájsť pohodlné kontaktné šošovky, ktoré môžu pomôcť pri korigovaní stavov od astigmatizmu po presbyopiu a mnoho ďalších.

Zakúpte si torické kontaktné šošovky pre astigmatizmus

O astigmatizme hovoríme vtedy, keď je vaša rohovka oválna, nie dokonale okrúhla. To sťažuje dopad svetla na sietnicu, čo znamená, že kvalita vášho videnia sa v rôznych častiach oka líši.

Torické kontaktné šošovky môžu pomôcť korigovať astigmatizmus. Tento typ kontaktných šošoviek sa vyznačuje rôznymi stupňami pevnosti v rôznych častiach. Šošovka je uložená pohodlne na rohovke a umožňuje jednoduchý prechod svetla, aby ste mohli pohodlne vidieť na blízko i na diaľku.

Vyskúšajte multifokálne kontaktné šošovky pre presbyopiu

S pribúdajúcim vekom prirodzená šošovka vo vašom oku postupne tvrdne, takže je ťažké zaostriť na blízke predmety. Presbyopia je bežné ochorenie očí, ktoré sa objavuje okolo 40. roku života. Pri čítaní knihy, pri práci na obrazovke počítača a prezeraní fotografií tak môžete škúliť.

Tu je dobrá správa – možno nebudete musieť zmeniť svoj výzor použitím bifokálnych okuliarov. Multifokálne kontaktné šošovky kombinujú viaceré lekárske predpisy v rôznych častiach, aby vám poskytli jasný a ostrý zrak na všetky vzdialenosti. Vaše oko používa tú časť šošovky, ktorú potrebuje v danom okamihu.

Objate farebné kontaktné šošovky.

Nič nezmení váš štýl tak rýchlo a efektívne ako zmena farby očí. Zmeňte farbu očí z hnedej na modrú za okamih použitím nepriehľadných kontaktných šošoviek. Zvýraznite svoje zelené oči použitím smaragdových kontaktných šošoviek. Poriadne sa odviažte počas Halloweenu s úplne bielymi kontaktnými šošovkami. Či už máte radi len jemnú zmenu, alebo chcete dosiahnuť dramatickejšiu premenu, farebné kontaktné šošovky vám to umožnia dosiahnuť.

Farebné kontaktné šošovky na lekársky predpis

Zmeňte svoj štýl a zároveň si vychutnajte ostré videnie. Vedeli ste, že niektoré farebné kontaktné šošovky dokážu korigovať problémy so zrakom, ako napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus?

Ak ste ešte nevyskúšali farebné kontaktné šošovky, obráťte sa na špecialistu. Naši odborníci vám pomôžu nájsť kontaktné šošovky, ktoré sú vhodné pre váš vzhľad, ktorý sa snažíte dosiahnuť. Najlepšie je začať kontaktnými šošovkami, ktoré zvýrazňujú prirodzenú farbu vašich očí. Keď s nimi budete spokojní, môžete sa zabávať experimentovaním s radikálnejšími zmenami farieb.